„Minden mondat, minden információ csak akkor lesz igaz, ha felhasználod, beépíted, alkalmazod az Életedben”

Kérdések, miértek és válaszok:


A theta Movements gyakorlatait csukott szemmel, hangos zenére, sokszor hátrafelé lépegetve végezzük. De miért?

A hétköznapi életünket a nyitott szem és a bal agyféltekés gondolkozás jellemzi. A bal agyféltekénk a materialista oldal. Amikor becsukjuk a szemünket, az agy automatikusan átkapcsol a jobb agyféltekére. A jobb agyféltekénk az intuitív oldal. Ezért meditálunk csukott szemmel (- először. Aki gyakorlott, már nyitott szemmel is tud). Az élményeink – akár jók, akár rosszak, az öt érzékszerv által éltük át. A jók maradhatnak. Hogy a rossz élményeink ne legyenek hatással ránk, új helyzetek szükségesek, mint a hátrafelé menet. Csukott szemmel lépünk, vagyis a jobb agyfélteke dolgozik, de lépünk hátra felé, újfajta mozgásban vagyunk, így párhuzamosan a bal agyfélteke is működtetve van. Amikor a két agyfélteke egyszerre működik, theta állapotban elkezdődik a rendszerünk regenerációja, a kioldódás. Ez a thetaMove.
A haladó tanfolyamokon már előre felé megyünk csukott szemmel és így tanuljuk meg, hogy eljussunk a céljainkig. A cél ezután, hogy a gyakorlatokat nyitott szemmel is végre tudjuk hajtani úgy, hogy megmaradjunk a thetaMove állapotban.

A Vonzás Törvénye I.
Amikor szeretnénk valamit elérni, amikor kitűzünk egy célt, a kép csak bennünk él, de se nem látható, se nem hallható, se nem megfogható…
Szeretnénk valamit és reméljük, hogy az út, amit elgondolunk, odavisz majd a célunkhoz. Útközben elfoghat sok-sok kétely, sokan megpróbálhatnak lebeszélni.

Gondolj bele:
– Milyen életed lenne, ha nem lenne visszatartó gondolatod, érzelmed?
– Milyen életed lenne, ha nem vacilálnál, hogy merre indulj el?
– Milyen életed lenne, ha mernél bátran lépni?
– Milyen lenne, ha elsőre a jó utat találnád meg?
Milyen lenne mágnesként belevonzódni a Céljainkba?

 

Image module
Image module

Miért különleges a Theta állapot?

Agyunk működése szerint a Béta frekvenciasáv a Tudatunk,
a Théta frekvenciasáv a Tudatalattink.

Théta állapotban jó esetben relaxálsz és gyógyulsz vagy alszol, álmodsz és oldódik ki a stressz. Rosszabb esetben agyalsz és problémákat akarsz megoldani. Mi történik akkor, ha a Théta frekvenciasávban vagy és közben mégis éber, dolgozol, játszol vezetsz, vagy akár szeretkezel, egyszerre használva a Tudat és a Tudatalatti részedet.
Milyenné válik az életed, amikor a Tudatod és a Tudatalattid nem harcol az agyadban, hanem összedolgozik?
Minden elmozdulás lépések sorozata. A Theta Movements is Theta Steps-ből áll. Lépésről lépésre megtanulhatod átvenni az irányítást az Életedben.

A világon sok tudóst érdekel, hogyan is működik az emberi agy. Vannak olyan funkcionális folyamatok a testünkben, amit „magától”, előre programozva végez az agy, mint a légzés, szívverés… Van, amit a bal agyfélteke végez, mint például a gondolkodás, és van, amit a jobb agyfélteke irányít, mint például a művészet.
Vannak a mérnök / informatikus típusú emberek, akik főként a bal agyféltekéjüket használják, hogy alkossanak.
Vannak a festők, szobrászok, zenészek, akik a jobb agyféltekéjüket használják, hogy alkossanak.
Mindkettőt használjuk, mert szükséges az életünkhöz, de vagy az egyik, vagy a másik van működtetve. Általában az egyik agyfélteke, többnyire a bal dominál a másik felett.
Ezt a dominanciát akkor lehet legjobban észrevenni az életünkben, amikor megmagyarázzuk magunknak, hogy MIÉRT NE CSINÁLJAM MEG …
Amikor lebeszéljük magunkat az ELSŐ gondolatról – mert hogy azaz igazi, ahogy a közhely is tartja.
Hogyan lehet azt megtanulni, hogy meglépjem az Első Gondolatot?
Sehogyan sem kell megtanulni! Vissza kell rá emlékezni! Ugyanis a gyerekek így élnek. Ők mindkét agyféltekéjüket úgy használják, hogy a bal és a jobb oldal együttműködik egymással. Bejön egy ötletük, hogy mit játszanak és már játsszák is. Mindenki, Te is így élted az első 7 évedet. Azután el lett felejtve ez a működés.
Azt tartják, hogy amit egyszer megtanultunk, azt nem tudjuk elfelejteni. Ha megtanultál biciklizni, úszni, bármennyi idő kimaradt, tudod.

Az Agy „mindent elhisz”

Tudod, mi az a placebo?
Amikor csak azt hiszed valamiről (mondjuk egy gyógyszerről), hogy hatni fog, pedig nincs is benne hatóanyag (mert csak szőlőcukor). Az agyad mégis elhiszi, hogy hatásos lesz a “gyógyszer”, amit beveszel, ezért tényleg hatásos is lesz. Ez egy nagyon fontos tulajdonsága az agynak, és érdemes is kihasználni. Tehát ne azt mondogasd vagy akár csak gondold is, hogy “ez nekem nem fog menni”, “én ezt nem tudom”, hanem ismételgesd sokat, hogy “sikerülni fog”, “meg tudom csinálni”.

 

A testünk nagy része vízből áll. A víz jól vezeti a hangot. Bármilyen hangot adsz ki, bármilyen szót mondasz ki, mielőtt az a szó elérné a másikat, terajtad fog végig rezegni, sejtszinten. Ezért nem mindegy, hogy milyen szavakat használsz beszéd közben.
A Mantra nem más, mint egy magas frekvenciájú – akár kitalált – szó. Amikor a Mantrát sok ezerszer mondjuk ki hangosan, a hangszálak által keltett rezgés végighullámzik a testünkön, a szó által hordozott frekvencián.
Még csak nem is kell hinnünk benne. Mind a rezgés, mind a frekvencia végighalad minden síkunkon, rétegünkön… és hat.
Ajánljuk mindenkinek a Masaru Emoto: A víz rejtett bölcsessége írást.

   

Egy felnőtt esetében a fizikai test 50-65%-ban tartalmaz vizet. Minél fiatalabb vagy, annál több víz található a szervezetben. A kisbabák testének például 75-78%-a víz, ettől olyan puha a bőrük. Ahogy az ember öregszik, egyre alacsonyabb a testének víztartalma, részben ez eredményezi a bőr öregedését is. A szervezet víztartalma szervenként változó. A legtöbb – a teljes vízmennyiség 20%-a – a vérplazmákban található, ezen felül a tüdő 80-85%-át, az izmok és a vesék 75-83%-át, a szív és az agy  75-83%-át, a bőr 63%-át, a csontok körülbelül 31%-át alkotja víz.

 

Az emberi agy a test tömegének 2 %-a, mégis az összes energiád 20%-át az agy használja fel. Ezért is fontos, hogy elegendő energiád legyen (azaz, eleget és jót egyél, igyál és aludjál), mert egyszerűen nem tud jól működni az agyad, ha nincsen elegendő rendelkezésre álló energia.
Érdemes egy olyan figyelem-játékot játszani, hogy időközönként megnézed, hogy mennyi izmod van megfeszítve a testedben. Aztán megnézed, hogy mindegyikre szükség van-e, vagy csak úgy maradt. Amelyikre nincs szükség, azt tudatosan ellazítod. Ezzel a játékkal megtudod tanítani az agynak, hogy hogyan kell visszalazítani az izmokat. Néhány hét múlva tapasztalhatod, hogy estére több energiád marad, jobban alszol, kipihentebben ébredsz.

 

Olyan egyszerűnek és természetesnek éljük meg, hogy képesek vagyunk érzékelni, érezni, gondolkodni, cselekedni, rendszerezni és szétválogatni, pedig a mindennapi tevékenységek mögött komoly agymunka áll. A jobb és a bal agyfélteke egészen más teendőkre koncentrál.
A két agyféltekénk eltérő módon üzemel – a bal agyféltekénk felelős a logikus, racionális, analitikus gondolkodásért, míg a jobb agyfélteke a kreatívabb, képzelőerőt igénylő, holisztikus gondolkodásért. A bal féltekénkkel beszélünk, írunk, olvasunk és számolunk, elemzünk és érvelünk, míg a jobb agyféltekénkkel éljük át az érzelmeket, rajzolunk, hallgatjuk és élvezzük a zenét, látjuk meg az összefüggéseket, használjuk az intuíciónkat.
A beszéd, az írás-olvasás, az emlékezés, az időérzékelés központja a bal agyféltekében található, míg a térbeli képességekért, a szín- arc- és alakfelismerésért és más nem verbális készségekért a jobb agyfélteke a felelős. A két félteke közötti aszimmetria még fizikai síkon is jelen van, hiszen a bal oldali félteke hátsó része szélesebb, míg a jobb féltekének az elülső része a terjedelmesebb. A két agyfélteke eltérő szerepet játszik az észlelés, a viselkedés, a megismerés és az érzelmi élet vonatkozásában, de a bal oldali féltekénk felelős a fókuszált, kiélezett, szűkített, részletekbe menő figyelem folyamatokért. Ezzel szemben a jobb féltekénk inkább a huzamosabb ideig fenntartható, széles fókuszú, készenlétért és éberségért felelős figyelmet irányítja. A bal oldal a már megszerzett információk, az emlékek, az elraktározott sablonok, az ismert világkép segítségével oldja meg a problémákat, míg a jobb oldal egy sokkal kreatívabb, intuitívabb, metafórikusabb, új információkat integráló rendszerben „gondolkodik”. A két agyfélteke eltérő működése egyre jobban specializálódott a különböző feladatokra az evolúció során. Erre utal az a tény is, hogy a két féltekét összekapcsoló „kéregtest” az idő során arányaiban kisebb és kisebb lett az agyféltekék növekedéséhez képest. Azaz a két agyfélteke közötti kapcsolat nemhogy erősödött, hanem csökkent az evolúció során. A kéregtestnek ugyanis az a szerepe, hogy a két agyféltekét össze kösse, bár az is érdekes tény, hogy bizony a kéregtest idegrostjai néha éppenséggel ellenkező feladatot látnak el, a féltekék közötti kommunikációra ugyanis gátolóan hatnak.
A tanfolyamunk gyakorlatai a két agyfélteke jobb kommunikációját segítik elő.

Képmás – Máskép(p)

Az Emberi agy képekben lát, azaz képekben tárolja el az információt. Gondoljunk csak a számítógép működésére. A 3D-s kamerán keresztül – két szemünk;   a sztereó mikrofonon – két fülünk-  (és persze a bőrünkön keresztül is) információ érkezik. A processzor (az agyunk egyik része) a kapott kép-, hang- és egyéb információt egybefűzve elmenti a háttértárba egy többdimenziós fájlként (agyunk egy másik részébe). A fájl tartalmazza az adott fizikai helyzetet, érzetet, az érzelmi állapotunkat, gondolati mintánkat az adott pillanatra vetítve. Minden egyes pillanatunkról készül egy ilyen kép és lementődik. Fogantatásunktól kezdve milliárd és milliárd kép.
Amikor történik velünk egy élethelyzet, a processzor végignézi a másodperc töredéke alatt a képeket és amelyik a legjobban hasonlít a mostani pillanathoz és azt a fájlt előhívja a memóriánkba. Az előhíváskor betöltődik az adott képhez tartozó érzelmi, érzeti és  gondolati séma is. A régi szituációkhoz hasonlóan ezért reagálunk ugyanúgy.
Hogyan lehet változtatni? Hogyan lehet másképp reagálni?
Szó szerint kell egy más-kép, egy másik kép.
A bennünk lévő képek legtöbbje nem a miénk. Csak bemásolódtak az agyunkba. Lemásoltuk szüleinktől, tanárainktól, rokonainktól.
A megoldás mindig a saját Élet-kép létrehozása. A tanfolyamainkon ez történik.

Pánik Vs. Tudatosság

Mi a pánik?
Miből áll a pánik?

Gondolatok + Érzelmek + Érzetek kombinációja.
A fentiek bizonyos % arányainak keveréke.
A részek hatnak egymásra, az egyik indítja vagy kikapcsolja a másikat, pillanatról pillanatra.

Mi a tudatosság?
Miből áll a tudatosság?
Gondolatok + Érzelmek + Érzetek kombinációja.
A fentiek bizonyos % arányainak keveréke.
A részek hatnak egymásra, az egyik indítja vagy kikapcsolja a másikat, pillanatról pillanatra.

Érdekes, igaz?
Vajon mi teszi igazzá vagy hamissá az egyiket vagy a másikat?

A gondolat? Mi a gondolat? Mi alkotja, miből épül fel a gondolat?
Az érzelem? Milyen érzelem? Mi táplálja az érzelmet?
Az érzet? Mi az az érzet?

Hol lehet megfogni a folyamatot? Hol lehet átvenni az irányítást?
Te választod ki az arányokat és te választod ki, hogy melyik indítja a másikat.
A tanfolyamunkon megtanulod szétválasztani a keverék-kuszaságot és megtanulod a kezedbe venni az irányítást.

A különböző éberségi állapotokra különböző kimutatható agyhullámok jellemzőek.
Ezekről már mindenki hallott, de pár szóban összegezzük ezeket:

 

Gamma-hullám (30–100 Hz):

Feltehetőleg különböző idegcsomópontok, idegterületek összeköttetését jelzi az agyi régiók közötti kommunikáció céljából.
A gyors gamma hullámok az éppen történő események rögzítésekor, kódolásakor keletkeznek: a gyors hullámok (60–100 Hz) megfelelnek annak, ahogy az agy nagy felbontásban rögzíti a valós idejű információkat.
A lassú gamma hullámokat ellenben arra használja az agy, hogy előhívja, aktiválja a múlt emlékeit, illetve eltervezze és elképzelje a jövőt, eközben a lassabb hullámok (30–55 Hz) alkalmasak lehetnek a tömörített információ kezelésére.
Megérzés, magas szintű tanulás, tiszta felfogóképesség. A gamma agyhullám a legmagasabb frekvenciájú, a tiszta felfogóképességhez és az öntudat állapotához kapcsolódik. Mostanában került a kutatók figyelmének középpontjába, régebben nem volt külön kategória rá, a béta agyhullámokhoz sorolták. Miért olyan különleges? A gamma hullámok felébredéskor és alvás közben a REM (gyors szemmozgás – rapid eye movement) állapotában vannak jelen. Ilyenkor magas szintű észlelés és információ feldolgozás történik.

 

Béta-hullám (14-30 Hz):

A pontosabb definíció szerint azok a hullámok sorolandók ebbe a kategóriába, amelyek 13 Hz feletti frekvenciával jellemezhetők. Éber állapotban nyitott szemmel ez az alapaktivitás. A jellemzően Béta az az állapot, melyben aktívak és éberek vagyunk. Figyelem, koncentráció. Az agy éles és fókuszált. Könnyedén, gyorsan reagál és teljes figyelemmel tud dolgozni.
– SMR hullám: 13-15 Hz-es frekvenciájú hullám. Kapcsolódik a nyugodt, fókusz állapotához, amikor a lehető legkisebb energiabefektetéssel a legnagyobb koncentrációt tudjuk elérni.
– LowBéta hullám a 15-18 Hz-es frekvenciájú hullám. Éber fókusz állapotban aktív.
– HighBéta hullám a 18-40 Hz-es frekvenciájú hullám. Erőteljes stressz jelenlétére utalhat, továbbá túlpörgést, szorongást jelezhet.

 

Alfa-hullám (9-13 Hz):


Az alfa-hullám a fejlődés során 3 éves kortól jelenik meg. Az alfa-hullám leginkább a becsukott szemű, de éber nyugalmi állapottal korrelál, azaz az Alfa állapot a mély relaxáció és a könnyű meditáció jellemző frekvenciája. Az éber álmodozás során is növekszik az alfa hullámok mennyisége. A relaxált, nyugodt állapotkor domináns, becsukott szem mellett automatikusan megnő. Relaxáció, ébrenléti ellazultság. Lelassul az agytevékenység, a tudatunk kitágul. Friss, kreatív energia kezd el áramolni. Eltűnik a félelem. Felszabadító békét és jólétet érzünk. Stressz kezelésére kiváló.
– LowAlfa: 7-9 Hz frekvenciájú hullám. Mikor ez a hullám aktív, az agy vérellátása csökken. Mély meditációkor jellemző frekvencia.
– HighAlfa: 11-12 Hz frekvenciájú hullám. Ébren figyelő állapotunkban aktív, ilyenkor az agy vérellátása megfelelő. Kiváló frekvencia tanulásnál. Az agykontrollban is erre a hullámhosszra törekszenek.

 

Theta-hullám (4–7 Hz):


A Théta állapot egy nagyon mély relaxáció. Ez működik hipnózisban és az alvás REM fázisa alatt is. Éber állapotban felnőtteknél időszakosan, rendszertelenül fordul elő, főként feszült koncentráció, érzelmek, és mentális feladatok elvégzése közben. Feltehetően éber állapotban az emléknyomok megerősítését reprezentálja.
Egyes emberek órákig meditálnak, hogy elérjék ezt az állapotot és hozzáférjenek az abszolút, tökéletes nyugalomhoz. A Théta agyhullámok párhuzamba állíthatóak a tudatalattival; ezek a hullámok irányítják az agyunk azon területeit, melyek a tudatos és tudattalan között vannak és megőrzik az emlékeket és érzéseket. A Théta hullámok a kreativitással, az érzelmekkel és az inspirációval és a spiritualitással kapcsolódnak. Ez a tudatállapot különösen is lehetővé teszi, hogy a tudatos elme mögötti szintekkel kapcsolódjunk.
A Theta annak az állapotnak is a bevezető szakasza, amikor álmodunk.
Meditáció, intuíció, memória, kreativitás, vizualizáció. Ahogy mélyebbre jutunk a relaxációban, elérjük a megfoghatatlan Théta állapotot, ahol az agytevékenység lelassul és már majdnem az alvás szintjére érünk, de még nem alszunk. A théta állapot gazdag képeket, inspirációt, és rég elfelejtett emlékeket hoz elő és megnöveli a fogékonyságot. Ez már a mély meditáció állapota. Az “áramlás” érzése, amikor az az érzésünk támadhat, hogy a testünk kiterjed a bőrünkön kívülre. A Théta a tudatalatti küszöbe. Fontos része a viselkedés megváltoztató programoknak. Ideális szuper-tanuláshoz, az elme átprogramozásához, álomra való emlékezésre és önhipnózishoz.

 

Delta-hullám (1–4 Hz):

Gyerekeknél 10 éves korig éber állapotban a delta hullámok kevesebb mint 10%-t teszik ki az agyi elektromos aktivitásnak, ami normálisnak számít.
Felnőtteknél mély NREM alvásban jelentkezik, éber állapotban kevesebb, mint 1%-t teszik ki. Ez a frekvencia aktiválódik, amikor csörög a telefon és te már tudod, hogy ki hív.
Alvás, gyógyulás, passzív jelenlét. Mély, lassú, hullámzó. Ez a leglassúbb agyhullám. A mély alváshoz társítható. A Delta hullámok bizonyos frekvenciái elősegítik a növekedési hormon előállítását, amely hormon felelős a gyógyulásért és regenerációért. Ezért van az, hogy az alvás, különösen a mély alvás, elősegíti a gyógyulási folyamatokat.  A delta agyhullám a tudatalatti jele, a hely ahonnan a megérzés érkezik. Ez azt jelenti, hogy nemcsak alváshoz és regenerációhoz ideális, hanem a tudatalatti eléréséhez is, amely segít információkhoz jutni és feltölteni az agyat.

Image module
Image module

Kapcsolat Önmagammal

Kapcsolat másokkal

Kapcsolat a Párommal

A párkapcsolatok – kapcsolatok nagyon sokrétűek. Nincs párom, de szeretnék párkapcsolatot. Van párom, hogyan lehet még mélyebb a kapcsolatunk. Szégyenlős vagyok ismerkedni. Ugyanolyan helyzetekbe kerülök az emberekkel. Munkahelyi, családi konfliktusaim vannak és ki akarok lépni belőlük.
Amikor találkozik két ember, mi dönti el, hogy a kapcsolatuk milyen mélységű lesz?
Mi határozza meg, hogy meddig lesznek együtt?
Játszmák határozzák meg a közös életüket vagy másként is működhet a párkapcsolat?
Miért ismétlődnek a párkapcsolatunkban a helyzetek, még akkor is, ha az elején minden jól indul?
Megmutatjuk a gyakorlatok által, hogyan lépünk ki a megszokásainkból.
Bizalom – ki, kiben és miért? Hogyan lehet a bizalmat a gyakorlatban erősíteni?
Mi erősíti és mi gyengíti a párkapcsolatot?

 

Az Életünkben vannak olyan területek, ahol jól mennek a dolgok és vannak olyan részek, ahol vagy
lassabban haladunk, mint szeretnénk, vagy visszatérő problémákba ütközünk. Ezek a problémák
nagyon sokszor fájnak is belül és ez a fájdalom az akadálya annak, hogy nem tudjuk megoldani
a helyzeteket. A Théta Movements az élet különböző területeire dolgozott ki
gyakorlati megoldásokat, de azt vettük észre, hogy a leginkább a párkapcsolatok területén keresnek
megoldást az emberek. Azt is tapasztaltuk, hogy ha ez a háttér rendben van, akkor az élet többi területe
is könnyebben rendeződik.